zdravevino.bg

Билките в България: Топ 15 лековити билки у нас

Прясно набрани билки

Растенията с лечебни свойства, наричани още билки, най-често са едногодишни или многогодишни тревисти, понякога са дървета или храсти. А може и да са техни плодове или цветове, освен листата им. Лечението с билки има различни форми и се е усъвършенствало през вековете, а някога то е било единствената форма на медицина, съществуваща из различните народи. Билките са използвани, освен за лечение, и в различни обреди, магически и религиозни ритуали. Данни за лечебните свойства на различни растения има още от преди 5000 години по земите на Асирия, Древен Египет, Древна Индия и Древен Китай.

Лечението с билки е също толкова вплетено в старите обичаи и на нашата родина. Затова в тази статия ще ви разкажем за древните български традиции, свързани със събирането на билки, но най-вече за лековитите растения, които се срещат по земите на България. Някои от тях са добре познати в подобни на нашите географски ширини, а други виреят единствено в китната ни малка страна.

Разнообразие от билки в оранжерия

Традиции в България за събиране и лечение с билки

Първият исторически извор в България, в който е описано събирането на билки и лечение с тях, е книгата “Шестоднев” на Йоан Екзарх от VII век. В него е описано лечението на плеврит с върба, кукуряк и топола. Богомилите също се позовават на билкознанието и стават известни с народното си лечение.

Една по-древна традиция обаче, е тази, която започва историята на билколечението в България и всъщност поставя билките в центъра на отпразнуването на лятното слънцестоене, създава свещения им ореол и се отбелязва и до ден днешен от всички българи – празникът Еньовден. Неговите корени са езически и първоначално той се отбелязвал на 21 юни вечерта срещу 22 сутринта, когато започва най-дългият ден в годината. По-късно, когато приемаме християнството, датата се измества на 24 юни, за да се отбележи и рождението на св. Йоан Кръстител, и двата празника се обединяват в един.

Вярва се, че по изгрев слънце, преди още росата да се е вдигнала, лечебните свойства на всички билки са най-силни и те стават дори магически, а капчиците, с които са покрити лековитите растения, също носят здраве и който се отъркаля в тях, ще е здрав цяла година. Обичаят ни казва да събираме “77 билки и половина за всички болести и за болестта, що няма име”.

Няколко вида билки на дървена маса

Кои са топ 15 лековити билки в България

В България към днешна дата са ни известни над 3600 вида билки. Това нарежда страната ни на първо място с най-голямо разнообразие на лечебни растения в Европа и в топ 3 държави-производители на билки в света. Уникалните климатично-почвени условия на територията на България са всъщност с най-големи заслуги за това.

Заради древните традиции и обичаи, залегнали дълбоко в корените ни като народ, лечебните растения присъстват осезаемо като съпътстващ лечението на някоя болест метод, или се използват като превантивна мярка. Затова в следващите редове сме подбрали топ 15 лековити билки в България. Ето ги и кои са те:

1.Бял равнец
Белият равнец е една от най-често срещаните билки из земите на България. Има характерни бели плоски цветчета, струпани близо едни до други и приличащи на пита. В Древността е наричан мъжка билка, заради силните му кръвоспиращи свойства. Войниците използвали белия равнец след битка, налагайки го върху раните си, и оттам идва и прозвището му. Други пък го назовават като женска билка, защото спира вътрематочни кръвотечения, облекчава менструалните болки, дисменорея и хиперменорея, повлиява добре на жени в менопауза. Можем да обобщим, че ако имате нужда от кръвоспираща билка, белият равнец е това, което търсите.

Снимка на Бял равнец

2.Маточина
Това многогодишно тревисто растение има характерен мирис на лимон и го прави билка, която не може да сбъркате. Листата на маточината са мъхести, със заоблени форми и леко заострено връхче. Има мощно успокоително действие, което превръща лечебната билка в природно средство за понижаване на стреса и безпокойството, за облекчаване на стомашно-чревни неразположения и в борбата с безсънието. Само 1 чаша чай от маточина е достатъчна да ви отпусне и да ви пренесе в обятията на съня.

Маточината помага и в борбата с холестерола, като го регулира и така предпазва сърцето и кръвоносната система от различни болести и нарушения. Други важни свойства на билката са регулиране действието на щитовидната жлеза и защитаване от различни вирусни заболявания, като херпесния. Може да се сдобиете с маточина от тук.

Листа от Маточина

3.Смрадлика
Смрадликата е друго храстовидно или дървовидно растение, разпространено в България, познато също като лековита билка, заради своите антисептични и противовъзпалителни свойства. Ако имате гнойни рани, които трудно заздравяват, тя може да ви помогне. Освен това е средство за борба с диарията и дизентерията. Трябва обаче да внимавате с пероралната употреба на смрадлика, защото приемът на повече от препоръчителната дневна доза (1-2 чаени лъжички) води до повръщане. Смрадликата най-често се прилага като настойка върху различни рани чрез компреси. Ако имате нужда от нея, може да закупите от тук.

Дърво Смрадлика

4.Мащерка
Още една билка, добре позната в България със своите силни ароматни качества, които я правят и ценена в кулинарията. Дребните твърди тъмнозелени листенца са струпани по много на всяко разклонение. Мащерка може да откриете по скалистите места в страната ни, огрени целодневно от слънцето, защото тя не обича твърде много влагата. Ароматната лековита билка е мощен антиоксидант, защото съдържа ценните за организма флавоноиди, терпинен и бета каротин. Освен това мащерката съдържа антимикробни и противовирусни съставки, които повишават имунитета, при възпаления в устната кухина и при проблеми с горните дихателни пътища. Сушената билка може да откриете тук.

Купа със Мащерка

5.Коприва
Известна с парливото усещане, което оставя след допир, копривата е друга изключително полезна и лековита билка у нас, а за почитателите на зеленолистни храни – питателна и вкусна. Копривата има широко приложение в различни насоки, включително и в козметиката. Тя притежава кръвоспиращи свойства и помага за всякакви проблеми с кръвта, като анемия, и това я прави най-добрата билка за пречистване на кръвта.

Тя намалява кръвната захар и оттам спомага за намаляване риска от заболяване с диабет; повлиява положително на, или напълно премахва проблеми с бъбреците, като песъчинки; действа превантивно срещу развитието на артрит и ревматизъм; помага да се отървем от пърхота и стимулира растежа на косата. Може да използвате, както листата, така и корените.

Листа от Коприва

6.Живовляк
Живовлякът е многогодишно растение с яйцевидни жилави листа. Има около 250 вида, но в България се срещат само 15, едни от които са теснолист и широколист живовляк. Също като смрадликата, тази билка има мощно антисептично и противовъзпалително действие – ако наложим свежи листа директно върху гнойна рана, те извличат зловредния секрет.

Може да консумирате живовлякът суров в салата, заради съдържанието му на фолиева киселина, която е изключително важна за поддържане на жизнените функции на организма. Освен тези свойства, може да използвате живовлякът при ухапвания и ужилвания от насекоми – той ще извлече отровата от засегнатото място. Също, ако имате кашлица или други респираторни проблеми, тази чудна билка ще ви бъде от помощ.

Листа от живовляк

7.Женско биле
Познато в България още като сладък корен, женското биле е помощник при справяне с всякакви стомашно-чревни неразположения – хранителн отравяне, язва или киселини. Лековитата билка, освен че стимулира възстановяването на стомашната лигавица, се бори с лошия дъх и възпалени венци. Растението ненапразно носи името си, защото е богато на фитоестрогени. Те облекчават някои симптоми на предменструален синдром, като раздразнителност, подуване на корема и гърдите. Женското биле повлиява много добре и при различни алергични реакции, като бронхиална астма, конюнктивит, алергичен ринит.

Корени от женско биле

8.Гръмотрън
Тази билка, приличаща на цвете, освен че е много красива е и много полезна, защото действа диуретично. Затова може да прилагате чай от гръмотрън в борбата с камъни в бъбреците. Освен това притежава и противовъзпалителни свойства, което го прави отлично средство за справяне с хроничен цистит, и една от ефикасните билки за простатата. В българската народна медицина гръмотрънът се използва и като лек срещу подагра.

Гръмотрън

9.Здравец
Здравецът е друга традиционна за нашите ширини билка, която действа добре при проблеми със сърцето, като понижава кръвното налягане. Също така той намалява стреса и психическото напрежение, защото действа отпускащо на нервната система. Здравецът предотвратява развитието на бактерии и гъбични инфекции при рани и е мощно болкоуспокояващо средство.

Здравецът има приложение и в козметиката, тъй като стимулира растежа на косата, бори се с пърхота и бързото омазняване на косата. В България се среща и една разновидност на обикновения здравец – кръвният. Може да използвате както листата, така и корените на растението, за да си правите лапи, запарки и чайове.

Поле от Здравец

10.Червено подъбиче
Червеното подъбиче е дребно полухрастче, което расте по сухи, варовити и каменисти места в България. То има силно тонизиращо, кръвоспиращо и диуретично действие. Запарка от билката се използва като възбуждащо за стомашно-чревния тракт средство: повишава апетита, засилва секрецията на жлъчен сок, а това подобрява храносмилането. Червеното подъбиче се прилага също така при диария и хемороиди. Препоръчително е растението да се използва само по лекарско предписание и под лекарски контрол.

Червено подъбиче

11.Перуника
Известна още у нас като ирис, или цветето на бог Перун, откъдето идва и другото ѝ име, перуниката е билка, която изчиства храчките и помага при стомашно-чревни неразположения. Има противовъзпалително и аналгетично действие. Перуниката се отглежда в България и като декоративно растение, заради красивите си цветове. Ако желаете да я използвате като билка, може да я намерите тук.

Цвете Перуника

12.Тученица
Тученицата е билка, която, освен че е полезна, е и много вкусна. В някои части на България я добавят към салати като овкусяващо растение, от което може да направите нещо подобно на италианското песто. Тя е богата на витамин А, Е и С, мощен антиоксидант е, грижи се за репродуктивното здраве и съдържа много необходими минерали. Ако нямате възможност да я консумирате прясна, може да го направите под формата на чай.

Връзка Тученица

Лековити билки, които се срещат единствено в България

Последните 3 растения, които сме поставили в нашата класация, растат само по българските земи, т.нар. ендемични видове билки. Както споменахме по-рано, климатично-почвените условия в нашата малка, но китна страна, са неповторими и под тяхно влияние има много растения, включително и лечебни, които могат да виреят само и единствено тук. Завършваме класацията с някои от тях:

13.Български ранилист
Това лечебно растение, наричано още хайдушка билка, расте само в няколко ограничени територии в Централен Балкан и Горнотракийската низина. Неговият братовчед, лечебният ранилист, е разпространен из пасища и поляни в почти цяла Европа, Западна Азия и Северна Африка, но българският ранилист се среща единствено на тези няколко места. Лековитата билка засилва имунитета и затова се използва при различни болести и общи неразположения.

Консумирайки я под формата на чай, може да се борите с излишните килограми, защото тя би могла да ви помогне да отслабнете. Българският ранилист действа много облекчаващо при рани, ревматизъм, ужилване и ухапване от насекоми и радикулит. Изпробвайте действието му върху себе си, като си вземете от него.

Български ранилист

14.Българска маслодайна роза
Казанлъшката роза не е типичната билка, но пък е доказано лечебно растение с широко приложение в хранително-вкусовата индустрия, в парфюмерийния бранш и в направата на козметика. Листенцата от цвета на нашата роза са богати на витамини и антиоксиданти.

Етеричното масло, което е с много високо съдържание в нея, оказва мощно въздействие върху обмяната на веществата в организма, благоприятства храносмилателните процеси, подпомага метаболизма и има слабително действие. Освен върху храносмилателната система, чаят от българска роза оказва благотворно действие при хора, подложени на високи нива на стрес и психическо напрежение, а при жените – облекчава симптомите на ПМС.

Българска маслодайна роза

15.Пирински чай
Пиринският чай е може би най-известната билка на територията на страната ни, която се среща само и единствено в България. Наричан е още мурсалски, триградски, алиботушки или шарпланински чай. Неговата специфична структура с жълти цветове не може да бъде сбъркана. Той съдържа известно количество кофеин, което действа освежаващо и болкоуспокояващо. Заради други негови съставки, флавоноидите, е ефикасно средство срещу коронарна сърдечна болест и други сърдечно-съдови болести.

Мурсалският чай има високи нива на антиоксиданти,което спомага за справянето с различни болести на централната нервна система. В народната медицина се използва и като средство с омекчително действие при проблеми с горните дихателни пътища – кашлица и бронхит, като изкарва жилавия секрет и предизвиква отхрачване. Тази, така полезна билка, изчиства храчките веднъж завинаги.

Пирински чай

Заключение:

Нашата малка България е богата на полезни лековити билки, някои от които се срещат единствено сред неповторимата ни природа. Те се борят с различни болести, богати са на витамини и хранителни микроелементи, а някои от тях дори са приятни и вкусни за директна консумация. Широкото приложение на всички билки, разпространени в България, ги прави незаменимо средство за лечение и превенция срещу разнообразни болестни състояния.

Вашият коментар