В природата се съдържат множество полезни растения с още по-голям брой невероятни и лечебни свойства, от които човечеството се е възползвало още от древни времена. Едно от тези естествени лековити средства е живовлякът. Неслучайно той е наречен от някои народи “майката на билките”.
Въпреки множеството си полезни свойства, растението не е толкова известно и голяма част от хората, които не са наясно с полезните му свойства, го смятат за плевел. Но преди да го премахнете от своята градина, се запознайте с всички положителни влияния за организма, които това растение може да има. Възможно е да не знаете, но теснолистният живовляк всъщност е растението, с което много деца се замерят и играят на война, като изстрелват цвета му!
Останете с нас до края на статията и ще разберете всичко необходимо за това полезно растение – какви са ползите за здравето от консумацията на живовляк, има ли противопоказания и странични ефекти, както и какви са възможните начини за прием!
Какво представлява живовлякът
Живовлякът е нискорастящо многогодишно растение с плоски листа, късо коренище и голо стъбло. Билката е широко разпространена в Азия и на Стария континент. Има малки цветове с лилави тичинки и се опрашва благодарение на вятъра, който разнася семената му. Листата на билката имат жилки и са тъмнозелени. Освен като лечебно средство, те са годни за консумация и в кулинарията, главно за направата на салати, тъй като наподобяват тези на спанака. От листата често се правят и чайове, тинктури и компреси.
Билката може да вирее върху разнообразни почвени настилки, но най-често се среща по сухи и тревисти терени като ливади и пасища, както и като плевел из населените места до около 2000 м н.в. Живовлякът е бил популярно лекарство в народната медицина още от времето на индианците, а древните китайци са търгували с нея през далечния XII в пр.н.е.
Видове живовляк
Съществуват над 250 различни разновидности на растението живовляк, 15 от които се срещат на територията на България. Но най-широко разпространените са индийският бял, теснолистният и широколистният.
- Индийски бял живовляк – Това растение, известно още като псилиум хуск, придобива все по-голяма популярност в здравословния начин на живот и диетите, защото успешно отстранява мазнините и въглехидратите от червата, като по този начин намалява и производството на инсулин. Това е много богата на разтворими фибри билка (до 80-85%), използвана в китайската и индийската народна медицина. Фибрите помагат за правилното усвояване на хранителните вещества, което прави растението много полезно за стомашно-чревния тракт. Той е ефикасно средство за отслабване, тъй като фибрите могат да осигурят дълготрайно чувство за ситост. Хускът помага и при запек, диария и понижаване на кръвната захар.
- Теснолистен живовляк – Това растение се среща навсякъде по света, освен на Антарктида. Възприема се като плевел от повечето хора, които не знаят, че още древните индианци са го използвали с лечебни цели. Характерно за външния му вид е, че цветовете му са събрани на върха. Той е популярен с ефективността си срещу проблеми с дихателната система, затова е и основна съставка на много сиропи за кашлица.
- Широколистен живовляк – Това се смята за една от първите билки, от които човечеството се е възползвало още преди милиони години, както и първото, което колонизаторите на Америка са видели. Той има безлистно стъбло и цветовете му също са събрани на върха като клас.
Състав на растението
В листата на билката се съдържа голямо количество различни витамини, сред които витамин А, С и К. Листата му имат силно антисептично и противовъзпалително действие, поради което често се използват като компреси. Сокът от растението има лечебно и антимикробно действие върху открити рани. Вече знаете, че в индийския живовляк пък има много фибри. Широколистният живовляк съдържа полезни за здравето вещества, като витамини, минерали, ензими и киселини. В химичния състав на растението се съдържа също и каротин, слузести и горчиви вещества и множество полезни за здравето киселини.
Ако искате да разберете по какъв начин тези елементи помагат на организма, продължавайте с четенето!
Какви са лечебните свойства на живовляка
Консумацията на живовляк крие множество ползи за здравословното състояние на човека. Употребата на билката е много комплексна – листата могат да се използват за направа на компреси, чайове, или тинктури с различно предназначение, а отвара от корените му е лечебно средство срещу множество проблеми със стомашно-чревния тракт. Растението има антисептично, кръвосъсирващо, отхрачващо, антибактериално, диуретично и противовъзпалително действие, което го превръща в чудесно и ефикасно средство срещу огромен брой заболявания и възпаления.
Редовната консумация на живовляк крие много ползи за здравето, с които ще ви запознаем до края на статията!
Какви ползи за здравето има живовлякът
Поради комплексните си начини за приложение и употреба на билката, ползите за здравето са много на брой. В народната медицина често се използват листа от живовляк за рани – поради кръвосъсирващите и антибактериалните си свойства те успешно дезинфекцират засегнатата част от кожата и спомагат за намаляване на кръвотечението. Билката е много полезна при заздравяването на раните, защото в състава ѝ се съдържат вещества, които стимулират клетъчния растеж. Живовлякът може да бъде ефикасен и при ухапване от змии поради антисептичния си ефект. Налагането на циреи с листа от билката помага за тяхното по-бързо лекуване и премахване, а отвари и чайове, особено от индийския живовляк, са много ефикасни срещу хронична кашлица, астма и при отслабване. Поради способността за кръвосъсирване, билката е подходяща за употреба и при продължителна менструация.
Начини за приложение на живовляк
Вече споменахме, че употребата на частите от растението живовляк е много широка и комплексна, и може да бъде както вътрешна, така и външна. В зависимост от вашите нужди, най-често се налагат следните приложения на билката:
Листа от живовляк като компреси и превръзки
Запарването на листа от живовляк в гореща вода или потапянето на памук в чай от растението може да помогне на раните и нараняванията да заздравеят по-бързо, като същевременно дезинфекцират и обезболяват мястото. Компресите и разтворите от живовляк, както и смесването на мас или кокосово масло с надробени листа от растението може да подейства успокояващо при налагането им върху леки изгаряния.
Листата от живовляк могат да изтеглят токсините от организма при ухапване от насекомо или змия и да облекчат сърбежа. Те са чудесно облекчаващо средство и при хемороиди, когато се смесят с половин литър вино, варят се за 10 минути заедно и течността се пие три пъти дневно в продължение на 5 дена. Допустимата дневна доза е ⅓ от цялото количество отвара.
При гастрит се препоръчва да се сварят 200 г листа в половин литър гроздова ракия, като отварата се приема по една лъжица сутрин, час преди ядене. При запек е възможно и да консумирате листата на билките директно, понеже имат слабително действие. Смята се, че брашно от тях е ефективно дори срещу някои видове рак! Компреси от счукани листа помагат при възпаление на очите (конюнктивит) и устната кухина.
Чай от живовляк
Чаят от живовляк е много популярен при проблеми с дихателната система. За направата му са ви необходими само чаша пресни листа от растението и около 2 чаши вода, а ако използвате сушена билка – половин чаена лъжица от нея и около 300 мл вода. Той има силно отхрачващо и антибактериално действие, с което помага на организма да се освободи от вредните и неприятни секрети. Течността от билката може да ви помогне при настинка, кашлица, болки в гърлото, синузит и др. Препоръчително е да се жабурите редовно с чая при наличие на подобно дихателно заболяване или възпаления на устната кухина, за да помогнете на организма си да се справи по-бързо с тях.
Чаят от живовляк може да се прилага и външно. Освен за гореспоменатите компреси с памук, натопен в чай, може да използвате течността и като спрей против насекоми или да напръскате кожата си за успокояване след ужилване, опарване и други повърхностни наранявания и обриви. Охладеният чай може дори да се използва като тоник за лице или да намажете с него възпалени участъци вследствие на акне или екзема, понеже вече споменахме, че растението има много благоприятно влияние върху кожата.
Семена от живовляк
1-2 ч.л. семена от живовляк, накиснати в 2 чаши вода, имат слабително действие, като могат да бъдат ефикасно средство срещу болки в стомаха и колики при малки деца, както и срещу други заболявания на стомашно-чревния тракт. В тях се съдържа силициева киселина и клей, който набъбва в стомаха и има успокояващо, засищащо и слабително действие.
Отвара или сироп от живовляк
Отварата от живовляк е много ефикасно средство срещу акне, циреи и рани. Необходимо е само да добавите 2 с.л. сушен живовляк към 400 мл вряща вода и да варите течността за 10 минути. В последствие може да я приемате 3 пъти дневно преди хранене по около 50 мл или да си правите компреси, напоени в нея.
Сироп от живовляк се приготвя като наредите няколко слоя от прясно набрани листа, между които поръсвате захар. Сиропът е готов за употреба след 60 дена. Но ако не ви се чака, може да добавите лъжици накълцани листа в съотношение 1:1 със захарта (или мед) и да оставите съда близо до пуснат котлон. Благодарение на по-високата температура, сиропът ще бъде готов не за 2 месеца, а за няколко часа.
Сок от живовляк
Прясно изцеденият сок от живовляк има различни приложения. Много е подходящ за облекчаване на симптомите на слънчево изгаряне. Отварата от живовляк и оцет е ефикасно средство срещу пърхот и сърбеж на скалпа. Сокът от билката успешно противодейства на патогенните микроби, помага за спирането на гнойта и по-бързото зарастване на раните. Сокът от живовляк е препоръчителен при язва и против кашлица. Приготвя се, като в продължение на 20 минути варите пресни листа от растението, след което можете да го смесите с мед и да приемате по 1 с.л. три пъти дневно. Възможно е да получите сок и при счукване на листата.
Живовляк в кулинарията
Въпреки че са малко по-грочиви от спанака, листата от живовляк успешно могат да заместят спаначените в салата. Може да бланширате листата, за да ги замразите и да ги добавяте в различни рецепти – супи, яхнии и други рецепти. Възможно е сами да си изсушите листа, от които да си направите чай. От семената може да си направите брашно или да ги консумирате директно.
Указания за прием
Много продължителната употреба на живовляк не е препоръчителна поради риска от образуване на съсиреци и тромби. Препоръчителният профилактичен дневен прием на чай от растението възлиза на 1 чаша чай, направен от 1 с.л. от растението, залята с 250 мл вряла вода и оставена да престои за 10 минути. Максималното количество, който можете да изпиете при влошено здравословно състояние, е 3-4 чаши дневно. Чай от живовляк се прави от сушени листа, тъй като пресните са по-подходящи за направата на сок и компреси. Очаквайте видими ефекти след около 2 дни употреба. А когато правите компреси върху рани, желателно е да ги подменяте на всеки 4 часа.
Странични ефекти и противопоказания от употребата на живовляк
Въпреки множеството си полезни за здравето свойства, прекомерният прием на живовляк може да има и обратен ефект. Досега случай на предозиране с растението не е регистриран, но е препоръчително да се консултирате с гастроентеролог преди да започнете да го консумирате на своя глава, като лекарство за някое заболяване. Приемът на билката не е препоръчителен при бременност, тъй като увеличава възможността за спонтанен аборт. Същото важи и за хора с бързо съсирване на кръвта, тъй като това е едно от основните свойства на растението и може да бъде опасно за организма. Добре е да знаете и дали имате непоносимост или алергия към живовляка, преди да започнете с редовната му консумация. Билката може да предизвика повишено образуване на киселини в стомаха, така че ако страдате от подобен проблем, приемът ѝ не е препоръчителен!
Купи широколист и теснолист живовляк на изгодни цени от Здраве и Вино
Ние, от Здраве и Вино, вярваме в концепцията, че природата ни дава всичко, което ни е необходимо, за да поддържаме добро състояние на организма си. Всички продукти, които ще намерите на нашия сайт, са с гарантиран произход от сертифицирани търговци на билкови продукти и качество, за което са се погрижили опитни билкари. Директно от нашия онлайн магазин можете да закупите теснолист и широколист живовляк на изгодни цени, пакетирани в сигурна опаковка, за да пристигнат при вас в най-естественото си и чисто състояние, напълно защитено от влага и замърсители! Не чакайте, а поръчайте живовляк още сега, за да се убедите в силата на природата и в съотношението “цена-качество”, което предлагаме!
А ако тази и още теми, свързани със здравословния начин на живот, са ви интересни, може да следите и нашия блог!