Всеки знае, че игликата е красиво цвете, което може да се засади в двора на почти всяка градина. Но знаехте ли, че в нея се крият множество полезни свойства, които чакат да изпълнят предназначението си, а именно – да помогнат на човешкия организъм да се справи с различни болежки и проблематични състояния? Ползите от това растение са известни от векове, като това прави вечерната иглика една от най-дълго използваните билки в природната медицина. Ето защо ние решихме да ѝ обърнем специално внимание. Независимо дали сте запалени билкари, или просто имате интерес да обогатите знанията си за билките и техния свят, не спирайте дотук, а продължавайте да четете. Ще ви запознаем подробно със същността, ползите и лечебните свойства на игликата.
Какво представлява игликата и къде можем да я открием?
Primula, позната още като иглика, е цял род, който обхваща близо 500 вида многогодишни тревисти растения. Би било невъзможно да изброим всеки от тях, а и сме сигурни, че ще ви отегчим. Все пак обаче, за да сме максимално образователни, ще ви споделим най-основните видове, които можете да срещнете в България – вечерна иглика(нощна иглика), рилска иглика, лечебна иглика, старопланинска иглика, горска иглика.
Вероятно се досещате, че за целите на нашата статия, ще се фокусираме върху лечебната иглика (Primula veris). Нея можем да открием в цяла Европа, включително и Средиземноморието. А що се отнася до разпространението ѝ по българските земи, смело ви заявяваме, че можете да я срещнете във всички краища на страната до близо 2500 м. надморска височина. Страхотно, нали?
А още по-хубавото е, че макар да предпочита рохкави почви, може да вирее във всякакви наторени пространства. Освен това се развива еднакво добре както на слънце, така и на полусянка. Тези ѝ способности я правят толкова широкоразпространена, че едва ли има някой, който да не я е виждал и да не знае как изглежда. Но все пак ще си кажем – в наши дни се срещат всякакви цветови нюанси и комбинации при растението. Характерно за лечебната иглика обаче са ярко жълтите ѝ цветове. Ранноцъфтяща (още в началото на пролетта) и напълно зимоустойчива, игликата се оказва една от най-полезните билки.
В природната медицина за лечение на различни състояния се използват коренът, листата и цветовете на лечебната иглика. Тя е известна и с това, че лечебните ѝ свойства обхващат широк спектър от болежки – от екзема и различни кожни раздразнения, до менструални болки, дихателни проблеми и остеопороза. Но за това ще ви разкажем по-подробно в следващите редове.
Вечерна иглика – лечебни свойства
Какво превръща лечебната иглика от обикновено градинско цвете в истински полезна билка? Вече ви споменахме, че коренът, листата и цветовете са масово използвани за приготвянето на различни лечебни чайове, мехлеми, масла, тинктури и отвари. Сега ще ви обясним и защо се използват именно тези части от растението. Корените на игликата са богати на гликозиди, като в изсушените корени се открива и високо съдържание на тритерпени и сапонини. В коренището можем да открием още етерични масла и витамини. В листата и цветовете на игликата се съдържат витамин C, провитамин А, а също и висока доза флавоноиди. Други полезни съставки на игликата са:
- Линолова киселина – Не се синтезира естествено в организма, недостигът ѝ води до проблемна, напукана и суха кожа.
- Омега-6 гама-линоленова киселина – Спомага за концентрацията и нормалната функция на мозъка. Бори се с различни кожни проблеми и регулира кръвното налягане.
- Омега-9 олеинова киселина – Намалява инсулиновото съпротивление, подобрява имунните функции и се грижи за нивата на холестерола в кръвта.
Двете основни и най-изразени действия на лечебната иглика са успокоително (седативно) и спазмолитично – отпускащо гладката мускулатура. Други свойства включват отхрачващо, противовъзпалително, болкоуспокояващо и диуретично.
Какви са ползите на игликата
Време е да минем и през голямото разнообразие от болежки и проблеми, които са лекувани с помощта на вечерна иглика векове наред.
Кожни състояния
Игликата е ценен помощник на всички хора, които страдат от различни кожни проблеми, като екзема, атопичен дерматит, псориазис и други. Кожните проблеми често са следствие от неспособност на организма да обработи мастните киселини, което от своя страна води до дефицит на гама-линоленова киселина (GLA). Игликата е една от малкото билки, с помощта на които естествено може да си набавите тази киселина и да се справите с различните кожни състояния. Съставките на билката успешно се справят със зачервявания, грапавост, отпуснатост, твърдост и сърбеж, като правят кожата мека и сияйна.
Но не само това. Вечерната иглика може да се приема и за естествена и ефективна профилактика срещу процесите на стареене на кожата, поради факта, че билката поддържа еластичността, забавя появата на фини бръчици и намалява риска от появата на пигментни петна. Поради тази причина игликата е често срещан компонент в множество козметични продукти.
Предменструален синдром и менопауза
Благодарение на гама-линоленова киселина, маслото и тинктурата от лечебна иглика имат свойството да облекчават симптомите на предменструален синдром (ПМС), както и тези при менопауза. Тези неприятни състояния са следствие от хормоналните промени, които настъпват в организма на всяка жена. Много от симптомите, като например емоционална нестабилност, повишен апетит, чувствителност в гърдите, поява на пъпки, а също и горещите вълни, могат да бъдат до голяма степен преодоляни или поне облекчени с редовен прием на иглика. Освен това се смята, че игликата поддържа хомеостазата (хормоналния баланс) в организма, което може да улесни зачеването при двойки с репродуктивни проблеми.
Ревматоиден артрит и остеопороза
Съставките в игликата предотвратяват загубата на калций от организма, което спомага за неговото по-добро абсорбиране в костите. По този начин игликата помага срещу появата на остеопороза. При ревматоиден артрит имунната система атакува собствените си здрави тъкани. Противовъзпалителните действия на игликата могат значително да намалят и облекчат симптомите и неприятните усещания при този вид заболявания. За още по-голям ефект можете да комбинирате с допълнителен прием на калций или рибено масло.
Мигренозни пристъпи
Знаем колко ужасен е периодът, когато мигрената се появи. Обикновено медикаментозната терапия от нестероидни противовъзпалителни средства може да предизвика други нежелани реакции. Затова ви предлагаме да се доверите на вечерната иглика и да я приемате в междупристъпния период. Проучвания показват, че игликата успява да намали както честотата на пристъпите, така и интензивността на клиничните прояви.
Отхрачващо действие при кашлица
Вечерната иглика втечнява секретите в белия дроб, което подпомага по-бързото им изхвърляне от организма. Отхрачването се случва благодарение на сапонините, намиращи се в коренището.
Срещат ли се странични ефекти при приема на иглика?
Игликата е натурален продукт, който се смята за безопасен за прием от повечето хора, без опасение за сериозни странични реакции. Въпреки това при някои хора игликата може да доведе до стомашно неразположение, проблеми с храносмилането и главоболие. Не се препоръчва за хора, приемащи антикоагуланти, защото това може да повиши риска от кървене. Приемът на лечебна иглика от бременни е забранен през първия триместър от бременността, защото билката може да отпусне мускулите на матката. Препоръчваме ви преди да започнете да приемате билката под каквато и да е форма, да се консултирате с лекуващия ви лекар.
Тинктура от иглика от Здраве и Вино
Под каква форма можете да приемате иглика? Съществуват няколко варианта. Козметичната индустрия успешно включва игликата като част от основните съставки на различни кремове и мазила за кожа. Когато става въпрос за вътрешен прием обаче можете да приемате билката на капсули или като тинктура. В Здраве и Вино ще откриете тинктура от иглика, която ще ви помогне да се справите с болежките, които ви тормозят. Приемайте редовно по няколко капки на ден и бързо ще се радвате на добро здраве.
Заключение:
Споделихме ви подробна информация за полезните свойства на вечерната иглика, разбрахте също и какво превръща това растение в мощен лекарствен продукт, използван в народната медицина. А сега ще завършим, като ви кажем, че колкото и безвредна да се води тази билка, не е препоръчително да превишавате препоръчителната дневна доза, както и че е важно да следите за евентуални странични реакции, които могат да се появят.
Благодарим ви, че стигнахте дотук. А за още нови знания, полезна информация и образователни факти, можете да хвърлите едно око на блога ни.