Червените боровинки са растение, което от древни времена се използва както в народната медицина, така и в кулинарията. Те обаче са си цял един род – съществуват над 450 вида, всеки от които се отличава със свежи вкусови качества и различни полезни свойства. Сега обаче няма да обсъждаме всичките видове, защото ще насочим фокуса си върху червената боровинка – един от четирите вида, които растат по различни места на територията на България. Ще ви разкрием какво лекува червената боровинка, какво я прави толкова полезна, а също и може ли прекомерното погълнато количество от този плод да ни навреди. Ако се вълнувате от темата, не спирайте да четете, защото най-интересното тепърва предстои!
Същност и разпространение на червената боровинка
Латинското наименование на боровинката е Vaccinium. Вече ви споменахме, че червената боровинка (vitis-idaea) е една от четирите вида боровинки, които се срещат из българските земи. Но кои са останалите три вида? Съвсем информативно, без да задълбаваме в подробности за тях, ще ги споменем – черна, синя и кавказка. Но да се върнем към червената боровинка. Тя представлява вечнозелен нисък храст с ядливи кисели плодове. И макар да цъфти през първата половина на лятото, плодът е силно издръжлив дори на изключително ниски температури, достигащи до -40 °C.Обича да расте по каменливи поляни в различни иглолистни гори из Стара планина, Родопи, Рила, Витоша, Пирин и Средна гора. Въпреки това все повече растението се култивира в домашни условия, затова не се изненадвайте, ако докато се разхождате, видите знаменитите плодчета, показващи се от някоя градина. Полезните свойства се крият в листата и плодчетата на храстчето, което ги прави главни съставки в направата на различни чайове, мехлеми и дори ястия.
За какво е полезен нейният прием
Време е да дадем отговор и на най-важния въпрос – какво лекува червената боровинка? Тя има широко приложение и се използва при различни проблеми, състояния и болежки. Нека обърнем внимание на най-основните ѝ приложения:
Понижава холестерола
Всички знаем за съществуването на т.нар. “лош” холестерол в кръвта. Неправилното хранене и липсата на физическа активност са сред основните фактори, които влияят върху нивата му. Но знаехте ли, че плодчетата на боровинките са богати на антиоксиданти, които защитават сърдечно-съдовата система, като съответно намаляват нивата на холестерола в кръвта? А ниските нива на холестерол са свързани и с по-ниско кръвно налягане. Така че, ако страдате от висок холестерол, е добре да преосмислите диетата си и да заложите на плодове от червена боровинка.
Подпомага отслабването
Правилно прочетохте, антиоксидантите, за които по-горе споменахме, играят роля и тук. Но не само те! Плодовете на боровинката съдържат високи нива на фибри, които ще ви дават чувство на ситост. По този начин ще ограничите както хапванията, така и колебанията в кръвната захар. Разбира се, не забравяйте и да спортувате!
Има диуретично действие
Все пак ви съветваме да внимавате с хапването на плодчета от това растение, защото понякога можете да бъдете неприятно изненадани. Фибрите, които се съдържат в плодовете, са два вида – разтворими и неразтворими. Неразтворимите фибри минават през стомаха и червата необезпокоявано, но диуретичното действие идва от разтворимите фибри. Плодчетата могат да бъдат истински полезни в случай на констипация, но във всяка друга ситуация ви съветваме да внимавате.
Облекчава инфекции на пикочните пътища
Противовъзпалителните свойства на червената боровинка са причината тя да влияе добре при инфекции на пикочните пътища. Инфекциите обикновено се получават от микроби и бактерии, които се размножават и предизвикват парене и болка при уриниране. Това е може би и най-популярното приложение на това растение и със сигурност сте го срещали като основен елемент при лекарствени продукти срещу цистит и други уринарни инфекции.
Повишаваща имунитета функция
Високото съдържание на витамин С, витамин А, както и други витамини и минерали, правят българската червена боровинка страхотен вариант при нужда от повишаване на имунитета. Тези съставни елементи обаче имат и изключително благоприятен ефект върху кожата, защото спомагат и за производството на колаген. Има сведения, че боровинката има положително действие и върху акнето.
Лечебни свойства на червената боровинка
Плодчетата на българската червена боровинка са изключителен източник на витамини, минерали, микроелементи, флавоноиди, а също и важни мастни киселини – Омега-6 линоленова киселина и Омега-3 алфа линоленова киселина. В тях се откриват високо съдържание на фибри, витамин С, витамин Е, витамин А и желязо. А най-хубавото е, че има нисък гликемичен индекс, което прави плодовете на червената боровинка подходящи за прием от хора с диабет – разбира се, в умерени количества. В съдържанието на листата на растението участват различни дъбилни вещества от катехинов тип. Това ще рече, че можете да замените листата от мечо грозде с такива от червена боровинка. Защо? Листата от боровинка имат същите свойства, като тези от мечо грозде, но се понасят значително по-добре от организма.Българската червена боровинка е често използвана в народната медицина заради противовъзпалителното ѝ действие. Антисептичните свойства са резултат от арбутина, който е част от съдържанието на растението. Те обаче не се изчерпват дотук. Смята се, че има и противокашлични свойства и затова често се използва при бронхит и други респираторни заболявания.
Как можем да приемаме червената боровинка
Има няколко начина, с помощта на които да си набавите полезните свойства от това растение. Можете да се възползвате от листата, като си сварите вкусен чай например. Друг вариант е да си приготвите полезна закуска от плодовете на червената боровинка. На пазара се продават както пресни, така и сушени. Пресни обаче ще успеете да откриете, само когато е дошъл сезонът за бране. Третият ви вариант е да си закупите специално направена тинктура, от която да капвате по няколко капки в чаша вода. Възможности – много! А още по-хубавото е, че в Здраве и Вино ще откриете както изсушени листа от червена боровинка, така и изсушени плодчета, но също и тинктура, която комбинира множество полезни билки и растения.
Противопоказания при употреба на червена боровинка
Въпреки множеството си ползи за здравето, прекомерната консумация на червена боровинка крие и някои рискове за организма, с които ще ви запознаем в следващите редове. Обикновено приемът на растението не е опасен и алергичните към него хора не са много на брой, но е добре да бъдете запознати и с опасностите, които боровинката крие за човешкото здраве.Преди да започнете с редовния прием на растението, е добре да сте наясно дали страдате от непоносимост, или алергия към него. Тези реакции на организма не са много разпространени и добре проучени, но е редно да им се обърне внимание. Лесно може да разберете дали имате алергия от червената боровинка, тъй като признаците на непоносимост се появяват в рамките на час след консумацията. Обикновено се изразяват в зачервена и раздразнена кожа, обриви, кашляне и задух.Причините за алергия най-често са наследствени, но могат да бъдат предизвикани и от свръхконсумация на плода, както и от отслабен имунитет или възрастовата група, в която се намирате. Алергичните пристъпи са по-често срещани при малки деца, отколкото при възрастни. Червена боровинка не бива да се дава на бебета под 9-месечна възраст и консумацията ѝ не е препоръчителна от деца под 3 години, поради степента си на алергенност. Включването на плода в менюто на по-големи деца трябва да става постепенно и да се преустанови веднага при наличието на някой от гореспоменатите признаци за алергия.Приемът на червена боровинка е противопоказен и при кърмещи жени, както и при страдащи от стомашни проблеми, като язва и гастрит. Боровинката е кисела, което ще раздразни допълнително чувствителните и обострени лигавици на стомаха. Препоръчително е приемът на растението да бъде преди хранене, за да се регулира отделянето на стомашни сокове. Други заболявания, при които консумацията на червена боровинка може да бъде опасна за организма, са възпален жлъчен мехур или висока киселинност в стомаха.
Вреди от консумацията на червена боровинка
Прекомерната консумация на червена боровинка може да доведе и до ниско кръвно налягане, проблеми с черния дроб, подагра или други хронични и метаболитни заболявания. При наличие на тези здравословни проблеми не бива да консумирате растението, за да не рискувате състоянието ви да се влоши. Поради високата си киселинност не бива да приемате червена боровинка при отслабен зъбен емайл. Добре е да изплаквате устата си след прием, за да предотвратите разрушителното ѝ действие.В края на бременността и по време на кърмене е задължително приемът на червена боровинка да бъде преустановен, тъй като може да предизвика високо ниво на киселинност в кърмата, което да повлияе негативно на бебето. Ако прекалявате с консумацията на растението за по-дълго време, рискувате и да получите камъни в бъбреците, тъй като в него се съдържа голямо количество оксалат – един от основните фактори за образуването им. Приемът на червена боровинка може да бъде опасен за организма и при наличие на диабет.
Странични ефекти от консумацията на червена боровинка
Съветваме ви да купувате листата и плодовете на червената боровинка само от доказани производители или вносители, за да бъдете сигурни в тяхното качество и да намалите риска от негативно влияние върху организма. Както вече споменахме, не прекалявайте с консумацията на този плод, защото той има разхлабителен ефект.Прекомерният прием на червена боровинка може да предизвика диария и разстройство. Добре е да разреждате сока от растението, защото е високо киселинен и може да раздразни стомаха дори и да не страдате от стомашни проблеми.За да избегнете появата на странични ефекти за организма от консумацията на червена боровинка, е добре да спазвате препоръчителния дневен прием, който възлиза на от 60 до 90 г плод за възрастен човек, а под формата на сок – максимум литър. Добре е да добавяте плода постепенно, а не изведнъж, в своето дневно меню.По този начин ще може да проследите реакцията на организма си и да вземете навременни мерки при наличие на алергия. За да избегнете противопоказанията, вредите и страничните ефекти върху организма от консумацията на червена боровинка, препоръчително е да се консултирате с лекар преди да започнете самолечение или редовен прием на растението.
Заключение:
Вече знаете всичко за червената боровинка – какво лекува, какво представлява и къде се среща. Надяваме се, че сме ви били максимално полезни и сме обогатили познанията ви с нова и интригуваща информация. Не забравяйте, че като с всеки друг продукт, е добре да се консултирате с вашия лекуващ лекар преди да започнете да го приемате. Следете и за странични ефекти или непоносимост към продукта.Днес ви запознахме с червената боровинка – ползи и вреди, но ако сте почитатели и на други билки и искате да научите повече за полезните им свойства, не спирайте да следите нашия блог.