zdravevino.bg

Борови връхчета: Лечебни свойства, противопоказания и бебета

borovi-vrahcheta-klon

Всеки знае колко свеж и чист е планинският въздух, особено този в боровите гори. Освен приятен за дишане, той е много полезен за здравето на човека и липсата на замърсяване не е единствената причина за това. Полезните му свойства се дължат на факта, че боровите иглички отделят изобилие от фитонциди. Тези елементи имат антибактериален ефект, благодарение на който въздухът става животворен.

Ето защо повечето санаториуми за белодробни и други заболявания са разположени в боровите гори на България. Но не само животворният въздух и приятният аромат на зелените иглички имат лечебни свойства. В крайна сметка не е случайно, че борът заема гордо място в природната медицина и билколечението.

Боровите връхчета, които се събират в началото на пролетта, имат най-богато съдържание на полезни вещества от цялото дърво. Те са уникален естествен източник на витамини и биоактивни вещества, чиито полезни свойства се били известни на древните лечители, а днес са признати както от народната, така и от съвременната медицина като ефикасно средство за профилактика и лечение на много заболявания.

Нека да разберем защо боровите връхчета (пъпки) са толкова ценени и как точно можете да ги използвате в борбата с различни заболявания и симптоми.

bor

Какво представляват боровите връхчета

Знаете ли, че съществуват мъжки и женски шишарки?

Боровите връхчета, известни още като мъжки шишарки, са част от репродуктивната система на бора. Красивите шишарки, разположени единично или до две-три на клон, които всеки от нас познава, всъщност са женските. За разлика от тях, боровите връхчета представляват малки, скупчени по много пъпки, които можете да видите в краищата на малка, зелена клонка. Те обикновено са кафяви на цвят и много лепкави.

Боровите връхчета имат по-малка форма от женските шишарки и живеят само няколко седмици. Те отделят полен (прашец), служещ за опрашване на женските шишарки, като след това увеличават размера си, вдървесиняват се, а на втората година, когато се разтварят, освобождават зрелите семена.

Преди да бъдат превърнати в билково лекарство, събраните борови връхчета се сушат за период от 10-15 дни на места с добра вентилация. След това те могат да се използват за приготвяне на чай, отвара, настойка и др.

Състав на боровите връхчета

Боровите връхчета заемат едно от почетните места в списъка на билкарите, тъй като значението на този компонент за много рецепти на традиционната медицина е било известно още в древността. Причината за тази популярност на растението се крие в неговия състав.

Боровите пъпки притежават изключително богат химичен състав, по-голям дори от този на игличките. Връхчетата съдържат голямо количество етерични масла, витамини В1, В2, С, К, Р и Е, а в допълнение към тях и смоли, горчиви танини, нишесте, фитонциди и др.

Трябва да отбележим, че етеричното масло в боровите връхчета се състои главно от а-пинен, β-пинен, β -феландрен, лимонен, мирцен, кадинен, силвестрен, борнеал, борнилацетат, борнилестер и др.

borovi-vrahcheta-otblizo

Действие

Боровите връхчета се употребяват главно заради тяхното жлъчегонно и диуретично, отхрачващо и дезинфекциращо действие. Могат да се приемат под формата на чай или да се използват за инхалации на дихателните пътища, при ревматизъм, подагра и други.

Какви са лечебните свойства на боровите връхчета

Богатият химичен състав и оптималната комбинация от всички горепосочени компоненти придават на боровите връхчета множество лечебните свойства:

  • Антиоксидант, пречиства организма от въздействието и натрупването на вредни радикали;
  • Мощен източник на витамини, главно поради високото съдържание на витамини С и Е;
  • Боровите връхчета са в състояние да компенсират липсата на кислород в тъканите;
  • Оказват ефективно въздействие върху репродуктивната система на жените и на мъжете, както и подобряват сексуалния живот;
  • Диуретик, дезинфектант и противовъзпалително средство;
  • Способност да лекува изгаряния и язви;
  • Имуномодулиращо свойство, което може да ви помогне да предотвратите бъдеща поява на настинка, грип или тежък остър респираторен синдром (ТОРС);
  • Успокоително за профилактика на депресивни състояния и неврози;
  • Премахва болки в ставите, има положителен ефект при лечението на ревматизъм и ишиас.

За какво са полезни боровите връхчета

Боровите връхчета имат множество ползи. В народната медицина те се използват като средство за отхрачване при бронхит и за стимулиране на изпотяването при настинки.

Младите борови връхчета перфектно пречистват кръвта и подобряват еластичността на кръвоносните съдове. Това ги прави полезни при лечението на много сърдечно-съдови заболявания.

Използват се и за лечение на кашлица, синузит, тонзилит, ларингит и дори туберкулоза, бронхиална астма и пневмония. В случай на проблеми с жлъчния мехур, като допълнителен агент към основната лекарствена терапия се използват холеретичните свойства на боровите връхчета.

borovi-vrahcheta-nastinka
Използвайки ги в комбинация с други растения и билки, можете да постигнете положителен ефект при лечение на редица чернодробни, стомашни, бъбречни и чревни проблеми и симптоми.

Добавяйки борови иглички към вашата вана, можете да се отървете от безсънието и да облекчите умората или нервното напрежение, като по този начин нормализирате функционирането на нервната система. Банята помага и при екземи, ревматизъм, обриви, лишеи.

Начин на приложение на боровите връхчета

За да се възползвате от свойствата на боровите връхчета, може да ги приемате вътрешно – под формата на чай или инхалации, или външно – под формата на настойка, използвайки за направата ѝ изсушени борови връхчета, които можете да намерите при нас, в Здраве и Вино.

Настойка от борови връхчета

Настойките се използват при хроничен бронхит, възпаление на горните дихателни пътища, пневмония, белодробна туберкулоза, коклюш, плеврит, както и при ишиас, артрит, възпаление на пикочния мехур, колики в бъбреците и пикочния мехур.

Чай от борови връхчета

chay-borovi-vrahcheta
Чаят има отхрачващо действие при заболявания на горните дихателни пътища. За да го приготвите:

  1. Залейте 1 с.л. борови връхчета с чаша вряла вода.
  2. Запарете за 30 минути, след което охладете и прецедете.
  3. Изпийте чая на три равни дози за целия ден (сутрин, обед и вечер по ⅓ чаша преди хранене).

Мед от борови връхчета

Използва се като укрепващо, витаминизиращо средство. Предпазва от настинки и вирусни заболявания през есенно-пролетния период, а също така ефективно насърчава възстановяването, ако болестта вече е „в разгара си“.

med-borovi-vrahcheta
Рецепта за боров мед:

  • 100 г пресни връхчета;
  • 2.5 литра вода;
  • 250 г небет шекер;
  • 250 г мед.
  1. Изсипете боровите връхчета във водата.
  2. Оставяте да ври докато количеството на водата не стане 500 мл.
  3. След това прецедете и добавете меда и небет шекера.
  4. Приемайте по 1 кафена чашка преди хранене.

Борови връхчета за деца и бебета

Боровите връхчета са естествен лек, който ще избави детето ви от симптомите на настинка и кашлица. Те улесняват отхрачването, намаляват възпалението и унищожават патогените.

За лечение и профилактика на бебета от 6 месеца до деца на 12-годишна възраст, се използват борови връхчета в разредена форма. Те могат да се добавят към плодови напитки, компоти и чайове, ако бебето не харесва горчивия вкус или изразената смолиста миризма.

borovi-vrahcheta-detsa-bebeta
Трябва да знаете, че на децата е забранено да се дават билкови лекарства, които съдържат алкохол. Вместо това е препоръчително за тях да приготвяте чай от борови връхчета, отвара, запарка, сироп или конфитюр.

Противопоказания

В повечето случаи употребата на борови връхчета се понася добре от организма и не предизвиква странични реакции, но не бива да използвате безразсъдно дадените рецепти, защото има редица ситуации, при които те могат да навредят. Така че е крайно нежелателно да се използват в следните случаи:

  • Когато страдате от алергия или имате някаква непоносимост към иглолистни растения.
  • При бременност или кърмене. Кърмещите майки не трябва да използват борови връхчета, за да не провокират алергична реакция при бебето.
  • Ако страдате от остра сърдечна недостатъчност.
  • Не се препоръчва приемът на борови връхчета от хора, които имат остър гастрит или стомашни язви.
  • Лекари препоръчват да се избягва употребата им от хора с хепатит и чернодробни или бъбречни заболявания.
  • При кожни инфекции.

Прекомерната и продължителна употреба може да причини главоболие, ринит, възпаление на чревната и стомашната лигавица.

Заключение:

Боровите иглички са природен лек за общо възстановяване и справяне с редица заболявания. Те компенсират липсата на важни за организма витамини и укрепват имунната система. Но както вече споменахме, като с всяка друга билка, трябва да подхождате внимателно с приема, избягвайки прекомерната употреба.

BOROVI VRAHCHETA

1.40 лв.
Борови връхчета (50 гр)

Вашият коментар